Michal Viewegh - VÝCHOVA DÍVEK V ČECHÁCH

14. června 2013 v 18:42 | Anie |  Recenze knih
Vítám vás u nového článku v této rubrice. Dneska si trochu víc přiblížíme knihu " Výchova dívek v Čechách " jednoho z nejznámějších českých spisovatelů dnešní doby, Michala Viewegha.O KNIZE : Jedná se o autobiografický román o psaní knih, plný humoru a ironie. Nechybí také milostné prvky a kritika
(v tomto případě kritika školství). Jako spestření autor použil mnoho citátu různých významných osobnosti.

OBSAH : Děj knihy se odehrává ve Zbraslavi, kde jednoho dne hlavní hrdina dostane zajímavou nabídku práce od místního milionáře Krále. Má učit jeho strarší dceru Beátu psát. Protože náš hrdina je chudým učitelem, nakonec se nechá nabídkou zlákat. Jeho práce je ovšem velmi těžká. Ukáže se totiž, že se nebude jednat o výuku tvůrčiho psaní, nýbrž o " vyléčení " Beáty z depresí, ukázání jí, jak být šťastný a přinucení jí opět začít mluvit. Nakonec se celá situace zvrte a pan učitel chtíc nechtíc se do Beáty zamiluje a začne s ní svou ženu podvádět. Jednoho dne mu však Král oznámí, že již jeho služby nebude potřebovat. Znamená to, že se již nebude moct "legálně" s Beátou stýkat. Nakonec ho napadne, že by mohla začít pracovat u nich na základce. A tak se po prázdninách Beátá stavá učitelkou angličtiny. Bohužel i přesto se stýkají jen minimálně.
Později se rozejdou a Beáta začne chodit s Američanem Stevem, pak s ekologem a nakonec se dostává k svědkům jehovovým. Neumí si se svým životem poradit, pořád hledá nějakou cestu, ale nakonec to vzdává a páchá sebevraždu.
A tímto celý příběh končí...

POSTAVY :
Michal Viewegh - zbraslavský učitel, publicista, spisovatel. Žil s ženou a dcerou...
Denis Král - milionář, otec Beáty a Agáty, podnikatel, majitel nočního klubu,...
Beáta Králova - dcera milionáře Krále, intelektuálka trpící depresemi, hodně čte, píše, snaží se najít své místo ve společnosti, zkouší nové věci, nezvládá život...
Agáta Králová - mladší sestra Beáty, drzá, rozpustilá,...
Steve - Američan, učitel angličtiny na zbraslavné ZŠ, chodí s Beátou
a další...

CITÁTY :
" Ticho je sice lék, ale na druhé straně se člověk nemusí hned předávkovat..."

" Nemůžeš-li zachránit sebe, snaž se zachránit druhé. "

" Poněvadž McMurphy ví, že člověk se musí vysmát všemu, co ho bolí, protože jenom tak si může zachovat svoji rovnováhu, janom tak může předejít tomu, aby ho svět nedohnal kl šílenství."

MŮJ NÁZOR :

Kniha se mi velmi líbila, čehož důkazem je také to, že jsem ji přečetla opravdu jedním dechem. Myslím si, že Viewegh dokázal krásně zachytit různé charakterové vlastnosti člověka. Hlavního hrdinu a Beátu jsem za jejích chování trochu odsuzovala, ale z druhé strany jsem je dokázala i chápat. Postava Beáty byla velmi zvláští. Přála jsem ji, aby konečně našla tu správnou cestu ke štěstí, což se bohužel nepovedlo.
Autora musím moc pochválit skvělý nápad spestření děje citáty, protože tímto se přesně trefil do mého gusta.
Jako velký plus oceňuji také vtipné pasáže, které jakoby zlehčovaly vážnost děje.
Naopak nesouhlasím s názorem Viewegha na Boha a víru. Ale jak jsem řekla tohle je jen můj názor :))
Knihu můžu jen a jen doporučit :)

TIPY NA KONEC :
Pokud neradi čtete, a přesto byste se chtěli s příběhem seznámit, můžete se podívat na film :)
A jestliže vás tato kniha zaujala, navštivte stránky Michala Viewegha, kde si můžete přečíst ukázku z knihy a nebo se seznámit s další tvorbou tohoto autora !

Anie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama