Truman Capote - SNÍDANĚ U TIFFANYHO

31. července 2013 v 12:15 | Anie |  Recenze knih
Zdravím :) Dneska jsem si pro vás připravila recenzi na knihu Snídaně u Tiffanyho...tak jdeme na to !

O KNIZE : Jedná se o nepříliš rozsáhlou novelu amerického spisovatele Trumana Capote´a, ve které autor klade důraz hlavně na charakteristiku postav.

OBSAH : Je to příběh mladé dívky Holly Golightlyové, který vypráví její přítel spisovatel Paul, kterému říká Fred ( připomíná jí jejího bratra). Holly se s ním seznámí náhodou, protože jsou sousedy. Od té doby se často setkávají, povídají si, Holly se snaží Freda přinuti, aby vydal svou knihu. Jak jsem již řekla, autor klade důraz na popis postav a hlavně charakteristiku hlavní hrdiny. Je to dívka lehčích mravů, která u sebe doma pořádá večírky s mnoha můži, na které zve i Freda, který ji začíná mít opravdu rád. Holly se však zaplete s přítelem své kamarádky Josém. Mají se vzít. Jelikož je podezřelá z účasti v pašování drog, José ji opustí, protože by mu špatná pověst zničila politickou kariéru. Také Holly se rozhodne odjet. Loučí se s Fredem a opouští svého jediného přítele koucoura. Teprve později ji dojte, že zvíře bylo to jediné, co ji kdy v životě opravdu patřilo. Bohužel už ho nemůže najít. Sklamaná a smutná navždy opouští město a vydává se na cestu najít místo, které se možná konečně stane jejím opravdovým domovem !

POSTAVY :

Holly Golightlyová ( pravým jménem Lulamae Barnesová)- dívka lehčích mravů, která měla opravdu těžké dětství a celý život hledá své místo, kde by se cítila doma.
Fred - tak nazývá Holly autora, který vypráví celý příběh
Sally Tomato - člověk, kterého Holly pravidelně navštěvuje, obviněn z pašování drog
O. J. Berman - přítel Holly, má jí opravdu rád, pomáhá jí,...
José - snoubenec Holly, má před sebou velkou politickou kariéru
Mag Wildwoodová - kamarádka Holly
a další...

CITÁTY :

" (...) je lepší bloumat očima po nebi nežli žít tady. Je tu tak prázdno, samá mlha. Tady u nás je slyšet hřmění a věci mizí před očima"

" Beztak domov je tam, kde se člověk cítí doma."

MŮJ NÁZOR :
Kniha se mi četla velmi dobře. Je napsáná jednoduchým jazykem. Co se děje týče, řekla bych, že je průměrný. Některé momenty se mi líbily, jiné mi přišly trochu nudné. Postava Holly mě velmi zaujala. Byla to dívka špatná a zárověň s dobrým srdcem. Usilovně hledala svoje místo a někoho s kým by mohla žít šťatně a najít svůj domov.Nejvíc se mi líbilo, když na konci knihy Holly vyhodila svého kocoura a řekla, že si nikdy nepatřili a nikdy si nic neslíbili, ale o několik vteřit později pochopila, že to zvíře bylo to jediné, co kdy měla...

TIPY :
Pokud neradi čtěte, můžete se podívat na film. A nakonec je tady ukázka z knihy...


Anie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 31. července 2013 v 13:41 | Reagovat

Myslím, že si tu knihu najdu, a když se mi nepodaří najít si knihu, tak aspoň zkusím ten film, vypadá to zajímavě :)

2 Van Vendy Van Vendy | Web | 2. srpna 2015 v 15:21 | Reagovat

Kniha mi připadala příšerně pesimistická. Ale když jsem si představila, že byla psaná zřejmě podle skutečnosti, připadala mi lidská. Holly nebyla žádný svatoušek, ale bojovala v tom nelítostném světě, jak nejlíp uměla. A ta scéna s kocourem - dojala mě v knize, dojala mě i ve filmu. Chtěla dokázat, že se může odříznout od všeho - a poznala, že to nejde.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama