Postrach v bílém plášti

14. srpna 2013 v 21:24 | Anie |  Úvahy a názory
Bílý plášť má dnes kde kdo. V dnešním článku však nebude řeč o těch v bílém všeobecně. Budeme se věnovat jen jednomu druhu a konkrétně zubařům. Chtěla bych popřemýšlet o tom, proč některým lidem dělá takový problém zajít si zkontrolovat zuby.
Mají obrovský strach. Někdy i panickou hrůzu. Nezáleží na tom, zda jsou to děti, mladé ženy nebo tvrdí chlapi. Ve chvíli, kdy překročí práh ordinace, roztřesou se jim kolena, na čele se objeví studený pot, dech slábne a jdou na ně mdloby.
Tohle není výmysl. Je opravdu hodně lidí, kteří touto fobií trpí.
Dřív jsem si to ani neuvědomovala. Já sama mám poměrně zdravé zuby a nikdy jsem se zubaře nebála. Neříkám, že takové ty prohlídky, vrtání apod. jsou příjemné, ale mít z toho až takovou hrůzu ?! To snad ani nejde ne ??

Včera jsem se ale přesvědčila o tom, že opak může být pravou. Člověka, kterého se to týká jmenovat nebudu, ale říkejme mu třeba ON. On má hrozný strach ze zubaře. Od chvíle, co se dozvěděl, že ho v pondělí čeká prohlídka, nemůže myslet na nic jiného. Už teď se třese při myšlence, že bude muset vstoupit do ordinace, posadit se do zubařského křesla a odevzdat své zuby do rukou toho největšího nepřítele. Má pocit, že každý jeho zub je děravý skrz na skrz. Nepomůže mu nic. Přitom jeho zuby jsou poměrně zdravé. Čím to je ?? Většinou se takový strach vyvine na základě nějakého nepříjemného zážitku.
Většině zubařů totiž chybí ten cit. Nějak se nedokážou vcítit do pacienta. Je jim jedno, zda na křesle sedí malé dítě, nebo chlap jako hora. Berou do ruky své super zbraně. Velké jehly, kleště a další mučící nástroje přitom děsí mnoho lidí a především ty nejmladší. Správný lékař by měl malému dítěti vysvětlit, co vlastně dělá. Většina místo toho začne vrtat, umrtvovat aniž by malý pacient tušil, co se s ním děje. Tímto začíná strach. Opravdová hrůza z vyšetření.
Dnešní doba je jenom o jednom - o penězích. Takhle je to všude. Také zubaři okrádají své pacienty. Jen si nemyslete. Doporučují zbytečně drahé léčení a přitom někdy stačí úplně málo. Nutí své pacienty kupovat si různé zubní pasty, pomůcky, které jsou ale ve většině případů zbytečné. Já si čistím zuby minimálně dvakrát denně. Používám při tom obyčejnou zubní pastu. Mám jen měkký kartáček. A někdo jiný si kupuje ty nejdražší pasty, k tomu další přípravky, které mu lékař doporučí se slovy : " Když budete používat tuto pastu, vaše zuby se výrazně zlepší. Nebude vás trápit zubní kaz. Tento přípravek posiluje zubní sklovinu, pomáhá při krvácení dásni..." Ano, je geniální. A při příští návštěvě, když si budete opět stěžovat na bolest zubů, kazy, plak, tak vám stomatolog řekne jen to, že si neumíte čistit zuby a je to všechno vaše vina.
Ale zdaleka tomu tak není. Lidé se jen nechají napálit. On si také stěžuje na problémy se zuby. Od doby, co se mu udělalo při prohlídce špatně, den před kontrolou ani nemůže spát. Vyměnil by všechno, jen aby měl bezproblémový chrup. Říká, že ve chvíli, kdy sedí na zubařském křesle by vyměnil i to nejdražší za to, aby tu prohlídku nemusel podstoupit...

Dá se vůbec takovému člověku pomoct ?? Je několik možnosti. První z nich stojí 3000 Kč. Jde o analgosedaci, kdy pacient je uveden do "spánku" a ani nepocítí, co se s ním děje. Tato možnost mi ale připadá zbytečně drahá. Proč utrácet za jednu kontrolu tolik peněz ? A to všechno jenom proto, že mě nějaký chlap nebo ženská v bílém plášti nutí otevřít pusu !
Dočetla jsem se, že proti strachu existují také různá homeopatika, což jsou léky používané v alternativní léčbě. Strach sice úplně nezmizí, ale dokážou zmírnit příznaky.
Někdy je chyba ve stomatologovi. Má špatný přístup k pacientům, neumí s nimi jednat a zbytečně je děsí. V tomto případě je dobré pouvažovat o tom, zda si nenajít někoho jiného. Zubařů je totiž poměrně dost a znám i ty, co jsou opravdu dobří a dokážou člověka uklidnit.

Podle mě je nejlepší zbavit se toho strachu sám. On tu kontrolu taky zvládl. Když odcházel z ordinace (neměl ani jeden kaz) řekl jen, že to půjde oslavit. Byl opravdu štěstím bez sebe, že už tu hrůzu má za sebou.
Vím však, že až to zase přijde, bude se bát stejně jako předtím.
Musí se však naučit to překonat. Tak jako každý jiný člověk, který trpí nějakou fobií.
Hrozně ráda bych mu pomohla, ale nevím jak. Slova potěšení nezabírají. On odpovídá jen : " Je to zbytečné. Já už se znám. Zase budu o tom celou dobu přemýšlet. Ta noc bude hrozná. Neříkej nic. Stejně mi to nepomůže. V tom jsem opravdu měkký. Roztřesou se mi kolena. Toto je opravdu moje slabá stránka."

No každý z nás má nějaký ten problém. Něco, s čím musí bojovat. Ať už je to strach nebo něco jiného, určitě stojí za to si o tom alespoň s někým promluvit. Postavit se tomu čelem a najít si svůj vlastní způsob jak s tím bojovat...

On to už má za sebou a teď nějaký ten čas bude v pohodě. A co vy ?? Máte něco, čeho se bojíte ? Trpíte taky šíleným strachem z těch bílých lidských tvorů ? Jak se strachem bojujete ?? Budu ráda, když se k tématu vyjádříte. Možná se z toho nakonec vyvine i nějaká ta diskuze. Tak co, napíšete něco? Nebo snad máte panickou hrůzu z psaní komentářů ??

Anie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 15. srpna 2013 v 9:38 | Reagovat

No... k zubařům - já se nebojím až tak zubařů - byť se zubama nemám velké štěstí, genetika. Nechci to zakřiknout, ale už dlouho jsem neměla kaz, ale to je spíš štěstí, než cokoli jiného :D Zkrátka, můj táta měl prý zablombované téměř všechny zuby, a já to mám po něm - prý mám nějaké hluboké rýhy v zubech, nebo co... :D Spíš se vždycky bojím, protože chodím k takovému zubaři, co má vždycky takzvaně "plnou hubu keců" - "čisti si ty zuby pořádně!" Říká mi panenko, a já nevím jak a vždycky mám pocit, že si děsně užívá, když tam sedím jak malé nenápadné nic a šťourá se mi v puse :-D

Jinak fobii... neřekla bych, spíš mám takový nepříjemný pocit, ale ten mám před každým doktorem (i když jsem byla před pár dny na chíře, chirurgii). Prostě takový ten strach - dopadne to všechno dobře? Co když se něco najde? :D

Spíš mám teda fobii z nemoci a z úrazů - jsem hypochondr, nooo :D

Ale máš pravdu v tom, že se má strach překonávat:D

PS: K té pastě... čistím si zuby ledasčím, co máma donese z obchodu, ale nejradši mám Colgate (Kolgejtku:D) Prostě... je taková, Děsně chutná :DDD

PPS: Jo, a prý vyplýtvám zbytečně strašně moc pasty :D

2 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 15. srpna 2013 v 12:23 | Reagovat

Počkej - vyslyšel modlitby - jako vážně? Tý jo, tak to už snad nikdy nebudu pochybovat, byť nikdy neříkej nikdy. Ale jestli moje modlitby měly vážně takovou váhu - nehledě na to, že sestra mojí nej kámošky - no prostě, ne že by se to vrátilo do špatných kolejí, ale nedopadlo to tak špatně, jak jsem si myslela, a má nejka se už dokáže taky usmívat bez bolesti - a jestli i ty - Páni, Páni, Páni - to je ta nejúžasnější zpráva, jakou mi dnes někdo mohl oznámit :) :-*

3 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 15. srpna 2013 v 12:24 | Reagovat

* vrátilo do starých kolejí

4 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 15. srpna 2013 v 12:36 | Reagovat

Tak prostě zkrátka - díky za všechno :)

5 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 15. srpna 2013 v 20:35 | Reagovat

Ani nevím čeho se bojím, ale doktoři to nejsou :-) Vlastně - bojím se velkých psů, když je jejich páníčkové venčí bez košíku a bez vodítka :-? .

6 Bublushka Bublushka | Web | 16. srpna 2013 v 17:36 | Reagovat

Pěkný článek :-) líbí se mi styl jakým píšeš :D
a panickou hrůzu z psaní komentářů nemám, ale návštěvníci mého blogu asi jo, protože nic nepíšou :D
já sama zubaře nemám ráda, vždy se bojím že mě bude vrtat, protože cítím, že mě nějaké zuby bolí a proto jsem tam už dlouho nebyla... ale panickou hrůzu z něj nemám, někdy to prostě musí být-jako se budu muset někdy odhodlat a jít na gyndu :-?  a z čeho mám strach? nevím ani zda je to fóbie, ale když jsem ve zvonici blízko těch zvonů mám takový divný pocit ??? , v duchu vidím jak to na mě padá a není mi tam nahoře dobře, možná my pomohlo, kdybych se toho zvonu dotkla a člověku se strachem ze zubařů by pomohlo chodit častěji k zubaři...nevím, nemám ani takovou paniku z velkejch vysících věcí, ale není mi pod nimi a vedle nich příjemně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama