1. díl - Přijímačky

30. července 2015 v 17:43 | Anie |  První série
Váhala jsem mezi pedagogikou a žurnalistikou, ale moje láska k psaní nakonec zvítězila. Pak se však objevila další otázka:
Kam se hlásit?
Podala jsem si dvě přihlášky do Česka a jednu do Polska. Jelikož mi je polský jazyk bližší, chtěla jsem víc tam. Přijímačky jsem měla z polského jazyka a dějepisu. Udělala jsem je velmi úspěšně a pak mě čekal už jen pohovor na mé vysněné škole a hromada papírování :D Musela jsem všechny potřebné dokumenty překládat do polštiny, zařizovat věci na ministerstvech, ale povedlo se! Mám rok studií za sebou a nemůžu si stěžovat. I když jsou věci, které mě zklamaly, jsem ráda, že jsem na tu školu šla.
O tom však zase příště. Dneska, jelikož píšu pro české čtenáře, bych se chtěla zaměřit na školy u nás.


Hlásila jsem se na Univerzitu Palackého v Olomouci - Mediální a komunikační studia, obor Žurnalistika (bakalářský, prezenční). Kdybych se nedostala do Polska, určitě bych chtěla jít tam. Olomouc je velmi krásné město, když jsem tam jela na přijímačky, měla jsem čas si ho pořádně prohlédnout a na první pohled mě okouzlilo. Vraťme se ale k přijímačkám.

18. Května 2014 v 10:30 mě čekal test předpokladů ke studiu na FF UP ( Filozofická Fakulta Univerzity Palackého). Musela jsem se dostavit 40 minut před zahájením zkoušky. Na stránkách univerzity jsem si mohla najít orientační mapku s vyznačenými místy konání jednotlivých zkoušek.

Když jsem dorazila na místo, musela jsem předložit občanský průkaz a pozvánku, kterou jsem dostala. Zkontrolovali si mé údaje a mohla jsem vstoupit do místnosti, kde se zkouška konala. Sedla jsem si a čekala. Pak nám vysvětlili pravidla, dostali jsme každý černý fix a mohli odpovídat na otázky, které jsme pak museli značit křížkem v záznamovém archu.
Bohužel, si už nevzpomenu, kolik jsme měli času a jaké byly otázky. Vím jen, že byly opravdu všeho druhu, od logických po vědomostní. Některé se mi zdály jednoduché, u jiných jsem netušila, co po mně chtějí.
Přesto jsem se nebála, protože v té době jsem už věděla, že mě přijali do Polska, proto jsem si přijela ty přijímačky do Olomouce jen tak zkusit.

Druhá škola, na kterou jsem se hlásila, byla Masarykova univerzita v Brně. Tam jsem si zvolila bakalářské studium, prezenční dvouoborové - Mediální studia a žurnalistika, Sociologie.
Do Brna jsem na přijímačky jet nemusela, protože jsem dělala testy OSP a ZSV, které můžete dělat v různých městech, dopředu určených společnosti Scio. Ta pak výsledky testů posílá do vámi vybrané školy. Tyto testy můžete dělat i několikrát za sebou, samozřejmě pokud si to zaplatíte ( pokaždé dostanete jinou verzi). Já je dělala dvakrát. Poprvé jsem měla dost dobrý výsledek z OSP, ze ZSV trochu horší, ale taky jsem byla spokojená. Podruhé jsem OSP taky celkem zvládla, ale ZSV mi přišly strašně těžké a hodně věci jsem nevěděla.

Pro ty, kdo netuší, co to ty testy jsou, krátce vysvětlím.
OSP- jsou to testy obecných studijních předpokladů. Skládají se ze čtyř oddílů :

Verbální oddíl (20 minut, 23 úloh)
Logický oddíl (30 minut, 22 úloh)
Argumentační oddíl (30 minut, 22 úloh)
Kvantitativní oddíl (30 minut, 23 úloh)

Verbální část je zaměřena hlavně na to, jak dokážete pracovat s jazykem, slovy a jejich významem. Musíte ke slovům najít synonyma, antonyma apod. Pak máte dvojice slov, u kterých musíte poznat, co mají společného a najít podobné dvojice. Zdálo se mi to dost jednoduché, ale není to pro každého a vím, že některým tato část dělala největší problém. Jak říkám, já jsem to měla opačně, podle mě byla nejlehčí.

Pak je tu logická část, ve které se objevují různé grafy, tabulky a vy máte logicky myslet a pochopit to všechno a pak vyvodit důsledky. Některé úlohy v této části pro mě byly opravdu jednoduché, ale některé mi daly vážně hodně zabrat. Myslím, že v této části byl pro mě největším nepřítelem čas.

V argumentačním oddílu jde hlavně o práci s textem. Na první pohled to vypadá jednoduše, ale mnohdy jsou tam chytáky. Nejdůležitější je číst pozorně a zároveň rychle, protože nemáte tolik času, abyste si stihli přečíst několikrát jeden text a pak ještě odpovědět na otázky. Tenhle oddíl podle mého názoru patřil k těm jednodušším.

A nakonec moje noční můra kvantitativní oddíl aneb procenta, geometrie a počítání. Nejsou to nějak těžké počty, ale musíte u toho myslet a to já v matice někdy neumím.

Abych to shrnula : tyto testy mají jeden velký mínus - nemáte se jak na ně učit. Můžete jen dokolečka procvičovat a hledat tu nejlepší a nejrychlejší metodu. Každý to má jinak, někdo je na jazyky jiný spíš na tu matiku. Pro mě byl nejjednodušší verbální oddíl pak argumentační ( ty dva mě dokonce bavily), potom logický a nejhorší kvantitativní.

No a teď jen krátce o ZSV : zkratka znamená Základy Společenských Věd. Na řešení úloh máte 60 min. Opět je test rozdělen na části : Člověk a společnost, Stát a právo, Hospodářství a svět, ale na rozdíl od OSP si můžete sami zvolit v jakém pořadí budete na otázky odpovídat a nemáte určené kolik času je na kterou část. Je jen na vás jak si tu hodinku rozdělíte. Na tyto testy jsem se učila především z knihy Odmaturuj ! ze společenských věd.

Hlavně ani u OSP ani u ZSV nezapomeňte, že odpovědí musíte značit křížkem do záznamového archu a musíte se vejít do toho časového limitu. Proto já osobně doporučuji nenechávat to nakonec, ale značit si to postupně ! To, že máte zakroužkované odpovědi na listech s otázkami, nikoho zajímat nebude !

Pro ty, kdo chtějí vědět přesně, co tedy nakonec studuji, obor se jmenuje ( v překladu) Žurnalistika a sociální komunikace. Je to v Polsku, ale přesto se posnažím vám předat trochu svých vědomosti a to, o čem se budu učit se vám pokusím překládat do (snad) srozumitelného českého jazyka.
Anie
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lillen Blake Lillen Blake | 30. července 2015 v 19:10 | Reagovat

Erm, dělala jsem zkoušky na Muni a Upol, musím ti dát jen za pravdu, nejde se na to naučit, ale mě dost pomohlo zopakovat si učivo z matematiky, + třeba na MUNi mi vyloženě sedl kulturní přehled.
Jo, když jsem psala přímačky na UPOL, taky už jsem věděla, že se na MUNi dostanu :D

Paradoxně největší úspěch jsem měla v Brně, asi (UPOL Aj+čj nevím, jak přesně dopadlo, vím jen, že bych se byla dostala) a já se těch TSP přitom bála nejvíc ze všeho :)

2 Sophia Sophia | Web | 31. července 2015 v 11:27 | Reagovat

já se tenhle rok chci hlásit na pedagogickou v praze ale měla jsem na výzo 3 trojky a nevím jestly by mě s takovýma známkami vzaly ikdyž já vlastně stejně budu psát ty testy ale pořád si nejsem jistá jinak mám průměr 1,5 co myslíš ?

3 Anie Anie | Web | 31. července 2015 v 17:37 | Reagovat

[2]: Koukni se, zda tvoje škola vůbec bere v úvahu průměr. U mně se na to ani nedívali, záleželo jen od výsledků testů. A pokud ano, většinou je to tak, že berou podle průměrů a zbytek dělá testy. Určitě to zkus a uvidíš. Budu ti držet palce a kdyby ses chtěla ještě na něco zeptat, neváhej :)

4 Blondie Blondie | Web | 31. července 2015 v 17:56 | Reagovat

Jo, se sciama jsem se letos sakra navztekala, protože jsem si vybrala Právo na UK.

[2]: pedf UK zajímá jen maturitní vysvědčení a pak testy, když se pořádně připravíš, není se čeho bát :) Mě vzali na Práva se čtyřkama :)

5 Victoria Victoria | Web | 31. července 2015 v 22:36 | Reagovat

Žurnalistika musí být fakt super, závist :-). I když s tou polštinou bych asi měla problém :-D.
Já jsem zvědavá, jaké to bude v Olomouci. Pomalu začínám panikařit, ale snad to bude dobré :-D. Ale potěšilo mě, že budu moct pokračovat i v angličtině a španělštině♥, takže aspoň bude sranda :-D.

P.S. Těším se na další články o žurnalistice :-)

6 cincina cincina | Web | 1. srpna 2015 v 22:19 | Reagovat

Tak za tenhle článek jsem moc ráda:) Po prázkách jdu do čtvrťáku a čeká mě matura a pak taky vysoká. Uvažovala jsem o Univerzitě Palackého a úplně o stejném oboru, na který si dělala přijímačky!:D Já doufám, že to všechno zvládnu:D

7 Van Vendy Van Vendy | Web | 2. srpna 2015 v 14:51 | Reagovat

Zkoušky na vejšku jsem nikdy nedělala a stejně by byly odlišné od těch dnešních. Zajímavé úseky, možná bych si to docela zkusila jen tak, pro zábavu. Ale počítám, že pro ty, kdo se hlásí na vysokou, to moc zábavné nebylo... :-)
A gratuluji k přijetí! Teda, jestli jsem správně pochopila, gratulace by byla na místě o rok dřív? ;-)  :-)

8 Anie Anie | Web | 12. srpna 2015 v 11:13 | Reagovat

[5]: Neboj, určitě to budeš mít taky super :-D

[6]: To jsem moc ráda :) Určitě to zvládneš !

[7]: Díky, správně jsi pochopila, bylo to loni :-)

9 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 26. září 2015 v 18:55 | Reagovat

Já se chci hlásit na Mediální studia a žurnalistiku právě do Brna. K tomu jako dvouobor buď Český jazyk nebo Anglický jazyk. Letos je v příjmačkách změna. Musíš rozhodně udělat ZSV od SCIO, ale pak si můžeš vybrat, zda dělat OSP (SCIO) nebo TSP (testy přímo od Masaryčky).
Jinak to mám ale podobně - rozhoduji se mezi žurnalistikou a pedagogikou :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama