Jo Nesbo - Netopýr

22. července 2015 v 9:54 | Anie |  Recenze knih

Mezi australskými domorodci se říká, že netopýr je symbolem smrti.
V knize Jo Nesbyho je právě noc. Netopýr se probouzí…


Děj knihy se odehrává v Austrálii, konkrétně v Sydney, kde byla zavražděna dívka jménem Inger Holter, původem z Norska. Najít vraha dostane za úkol norský detektiv Harry Hole, který se společně s místními policisty prochází ulicemi plnými prostitutek a prodejců drog, a hledá něco, co by mu pomohlo objasnit případ. Všechny stopy vedou k sériovému vrahovi. Kdo je to, bohužel nadále zůstává otázkou. V Austrálii Harryho parťákem je Andrew, který se stane zároveň jeho dobrým přítelem, přestože ho Harry prakticky nezná. Kým je Andrew doopravdy ? Jaké tajemství skrývá ?
Ví snad, kdo je vrahem Inger a dalších děvčat ? Možná ho něco s vrahem pojí…láska, přátelství ?
Nebo je snad vrahem on sám?

Jo Nesbo si pro nás připravil zapeklitou hádanku. Do poslední chvíle nevíme, kdo zavraždil dívky a jaký měl k tomu důvod. Můžeme jen přemýšlet, proč všechny jeho oběti mají blond vlasy a zda je to to jediné, co je spojuje. Dozvíme se také, že kdyby Inger nekrmila psa, možná by ještě žila. Jakou roli v tom hraje to nebohé zvíře ? Na tyto a další otázky vám neodpovím. Můžu jen vřele doporučit tuto knihu.

Na internetu jsou různé názory. Některým se kniha líbí, jiní říkají, že je to odpad, a že se nedá srovnávat jinými knihami tohoto autora, např. Sněhulákem.

Za sebe můžu říct, že se mi velmi líbila. Je to první kniha, kterou jsem od Jo Nesba četla, proto ji nemohu srovnávat s jinými. Opravdu nelituji, že jsem si ji koupila. Velmi se mi líbí, jak autor popisuje prostředí, kde se děj odehrává. Můžu si podrobně představit celou scénu a zároveň se u toho nenudím. V některých knihách jak jistě víte, se objevují velmi dlouhé popisy, které nejraději přeskakujeme, abychom neusnuli. U Jo Nesba toto opravdu nehrozí. Ukazuje nám Austrálii úplně z jiného pohledu, než jsme zvyklí. Nenajdeme tam krásnou přírodu, zeleň, exotická zvířata.
Naopak se ponoříme do temných ulic plných pasáků, transvestitů, prostitutek a dealerů drog.
Jo Nesbo mě šokoval taky tím, že jeho hlavní hrdina je alkoholik. Když Harry přijel do Sydney, brala jsem ho jako velmi kladnou postavu. Co se s ním však dělo, je příkladem obrovské degradace člověka.
Autor z něho udělal úplnou trosku, a dokonce jsem se bála, že Harry případ nakonec nevyřeší.
Naštěstí dokázal v sobě najít poslední zbytky síly.
V knize nechybí ani láska. Pokud ale čekáte sladké procházky při západu slunce, asi vás zklamu.
I v lásce totiž lidé chybují. Bohužel Harry za svou chybu zaplatí tu nejvyšší cenu.


Abych to shrnula. Jak jsem již řekla, četla jsem knihu v polštině, proto nemůžu tvrdit, že český překlad je stejně dobrý, ale doufám, že ano. Osobně knihu můžu doporučit všem, kteří rádi čtou detektivky.
Slibuji, že do konce nebudete vědět, jak to dopadne. Není to však to, co známe z knih Agáthy Christie.

V knihách Jo Nesba najdeme mnohem víc násilí a drastických scén. Přesto se nenechte odradit. Určitě stojí za to si to přečíst. Pokud stále váháte, našla jsem pro vás ukázku z audioknihy.


Anie
Mohlo by se vám líbit :
Jo Nesbo - Švábi
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lillen Lillen | 22. července 2015 v 14:00 | Reagovat

Upřímně, celkem jsi mě navnadila, přesto se do ní asi nepustím, protože jsem četla Spasitele.
NA sněhuláka se těš, máma to četla, a říkala, že to byla jeho nejhroznější kniha :-D
Míněno - nejnapínavěší a nejtemnější :D :D
Já netvrdím, že je to odpad, to vůbec.
Nesbo píše dobře... ale na mně moc temně a thrillerově :)) :D

2 Van Vendy Van Vendy | Web | 23. července 2015 v 21:30 | Reagovat

Nečetla jsem od něj zatím nic, takže to beru jako tip. Detektivky jsou trochu mimo mě, přesto některé přečtu, pokud jsou napínavé. Tuhle si přidám do seznamu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama