Jo Nesbo - Švábi

24. července 2015 v 14:56 | Anie |  Recenze knih

Šramotí, chroustá, nesnáší denní světlo. Je to šváb nebo vrah ? A možná obojí…


Společně s Harrym Holem se ocitáme v Bangkoku, kde byl zavražděn norský velvyslanec. Čekal na prostitutku a najednou ležel na břichu s vzácným nožem v zádech a s pedofilními fotkami v aktovce. Jelikož měl úzké vazby na norského premiéra je třeba postupovat po tichu a vraždu ututlat před novináři a zabránit tak obrovskému politickému skandálu.
Je to náhoda, že na místo poslali alkoholika, který zdánlivě není schopen se postarat ani sám o sebe natož vyřešit nějaký případ ? Harry Hole má ale pevnou vůli. Se svou závislosti se dokáže poprat a nastartovat tak šedé buňky. Stačí však na tak zapeklitý případ ?


Vrah je blízko. Blíž, než si Harry dokáže představit. Usmívá se na něho, hovoří s ním, plánuje budoucnost. Stává se jeho přítelem. Když jsem to četla, uvědomila jsem si, že mnohdy opravdu nevidíme věci, které jsou nám nejblíž.
Vrah číhá, jen aby mohl zaútočit. Kam zmizela malá přítelkyně Harryho? Jaké tajemství skrývá její matka ? Je opravdu alkoholičkou? Kdo je autorem pedofilních snímků, pro koho pracuje ? Jo Nesbo pro nás i tentokrát připravil mnoho zapeklitých otázek.
Pokud chcete oddechovou knihu, tahle to určitě není. Toto je knížka pro všechny, kdo touží ukázat svoje detektivní schopnosti a vyřešit případ dřív než hlavní hrdina. Můžu vám slíbit, že váš mozek bude pracovat na plné obrátky.
Názorů na tuto knihu je mnoho. Hodně lidí tvrdí, že pozdější tvorba Jo Nesba je mnohem lepší. Já to bohužel nemůžu posoudit, protože jsem začínala Netopýrem (recenze zde )a čtu ty knihy po řadě. Troufám si ale říct, že co se formy psaní týče, Švábi jsou na vyšší úrovni než Netopýr, který však dle mého názoru má lepší a poutavější děj.

Možná to je proto, že mi u této knihy moc nesedlo prostředí. Ne, že by ho Jo Nesbo špatně popsal, ba naopak. Představa hlučného města, kde nikdy nevíte, jak dlouho budete stát v koloně, mě dá se říct, utlačovala. Jsem spíš člověk, který má rád svůj klid a v Bangkoku jsem o tichu mohla leda tak snít. Autor mě donutil zapojit všechny smysly. A když říkám všechny, myslím opravdu všechny. Nejen, že jsem viděla lidi, se kterými Harry mluvil, cesty, kterými chodil, ale také jsem slyšela zvuky města, cítila pach krve a mohla všechno ohmatat. Díky dokonalým popisům jsem si dokázala představit i ty největší detaily.

Kniha mě vtáhla, od začátku do konce jsem ji četla jedním dechem. Pokud vám nevadí zakrvavené maso v ledničce, můžete směle vykročit spolu s hlavním hrdinou do těch nejtemnějších ulic Bangkoka. Stojí to za to. Pokud ale nemáte rádi krev a násilí, asi to pro vás nebude ten správný šálek kávy.
Anie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lillen Blake Lillen Blake | 24. července 2015 v 17:12 | Reagovat

Fakt tak moc chlastá? :D
Ve spasiteli to... nebylo tak vidět :-D :D

Odhalilas vraha dřív než Harry? :-) (To mě zajímá! :D)

Je pravda, že někdy věnujeme důvěru a přátelství nesprávným...

2 fotografia fotografia | E-mail | Web | 25. července 2015 v 19:29 | Reagovat

Ahoj Anie,

rádi bychom ti oznámili, že v klubu nastaly velké změny (je důležité si přečíst článek, na který budeš mít odkaz pod položkou "Web" u našeho komentáře). Touto cestou se tě chceme zeptat, jestli máš stále zájem být členem našeho klubu. V případě, že ano, dej nám vědět do konce srpna. A to nejlépe na klubový e-mail, případně nám napiš přímo na klubový blog, třeba pod článek s přijímáním členů.
Za Fotografický klub,

Mike a Trimaliny

3 Baruš Baruš | E-mail | Web | 29. července 2015 v 12:24 | Reagovat

Zní to zajímavě...Už dlouho přemýšlím, že si od Nesba něco přečtu, ale nějak jsem to zatím nestihla...:(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama