2. díl - Zimní semestr

10. srpna 2015 v 13:47 | Anie |  První série
Harmonogram roku vám popisovat nebudu, protože si myslím, že by to nikoho moc nezajímalo. Mohla bych dlouze psát, o tom, jak jsem čtyři hodiny čekala na ubytování na koleji, ale tohle moc společného se žurnalistikou nemá. Myslím, že by vás víc zajímal můj rozvrh. Proto vám v dnešním článku krátce přiblížím předměty, které jsem měla v zimním semestru. Všechno budu překládat, takže si nejsem jistá, zda se tak ty předměty jmenuji i u nás.


Dějiny Polska v 20. století

Z tohoto předmětu jsem měla pouze přednášky. Přednášející byl skvělý a opravdu dokázal zaujmout. Všechno, o čem mluvil, mě velice zajímalo, často nám ukazoval fotky, mapky, úryvky z filmů, četli jsme autentické texty z té doby a museli přemýšlet o jejich významu. Přestože se mi jeho přednášky opravdu líbily, hodně jsem se bála zkoušky. Věděla jsem, že mu jde hlavně o to, abychom pochopili co se dělo tehdy a jakou to má souvislost s dnešní dobou. Chtěl, abychom přemýšleli. Hned na první přednášce nám dal zkušební test, aby ověřil, kolik toho o polských dějinách víme. U mě to moc dobře nedopadlo. Neměla jsem takové znalosti jako Poláci a věděla jsem, že musím se nejen hodně učit sama a dohnat to, co oni už měli za sebou, ale také to správně interpretovat, naučit se pracovat s textem a všechny znalosti umět použít v praxi.

Studium komunikace

Od tohoto předmětu jsem čekala trochu víc. Přednášky byly zajímavé jen na začátku, když jsme probírali, kolik slov člověk řekne, jakým způsobem si toho nejvíc zapamatujeme, proč je těžké se domluvit, co dělat, abychom zaujali posluchače apod. Pak jsme začali probírat komunikační modely a to pak byla jen "suchá teorie".
Měli jsme také cvičení. Na začátku jsme si museli vždy přečíst pár kapitol z knihy a potom jsme na toto téma diskutovali. Později jsme dělali prezentace o tom, jak námi vybraný politik komunikuje s lidmi. Analyzovali jsme jeho stránky, blog, facebook, reklamní spot apod.Cizí jazyk v novinářské práci (USA)

Mohla jsem si zvolit Francii, Německo, USA nebo Británii. Vybrala jsem si USA, protože cvičení vedl Američan a doslechla jsem se, že je to zlatý člověk. Byla to pravda. Byl strašně milý, hodný, byla s ním sranda a velmi rychle si zapamatoval, že jsem z ČR a při odchodu mi vždycky říkal: Na shledanou (s tím krásným americkým přízvukem). Co se samotného předmětu týče, šlo o to, abychom se seznámili s kulturou jiného státu, našli rozdíly, dozvěděli se něco o mentalitě Američanů. Jednoduše, abychom jako příští novináři, nebyli za blbce a chápali určité jevy. Nejsem si jistá, zda jsem se dozvěděla něco nového. Náš Američan byl zlatý člověk, ale zklamal mě. Pouštěl nám filmy, a i když jsem si něco málo zapamatovala, nebylo to nic, o čem bych dřív nevěděla.

Informační technologie

Na těchto cvičeních jsme se učili pracovat s grafickými programy, vytvářel loga apod. Z nepochopitelných důvodů jsme měli také přednášky, kde jsme se učili teoreticky to, co na cvičeních v praxi. Nebavilo mě tam chodit, ale oficiálně to bylo povinné. Mnozí na to stejně kašlali, ale já tak nějak nechtěla v prváku nic zanedbat, takže jsem tam seděla do 20:30. Neptejte se mě, zda jsem normální, protože po zkoušce jsem si sama řekla, že to byla zbytečná ztráta času.

Etika

Předmět, který jsme měli s potrhlým právníkem. Byl vtipný a dokázal zaujmout. Dozvěděla jsem se, co jako novinář můžu napsat, co ne. Do jaké míry jsou etické dané fotky a karikatury. Mluvili jsme o novinářských kachnách, probírali jsme různé případy, které se staly. Nenudila jsem se a mnohdy jsem se i zasmála.

Práce s informacemi

Tento předmět patřil k mým oblíbeným. Na přednáškách jsme mluvili o různých druzích žurnalistiky, zajímavých kauzách, dozvěděla jsem se o tvorbě reportéru. Dále pak jsme se učili, jak sbírat informace, kde hledat zdroje, jak se připravit k rozhovoru apod.
Na cvičeních jsme rozebírali články, které jsme měli napsat. Jak říkám, tohle byl jeden z nejlepších předmětů, jaké jsme měli. Přednášky byly moc zajímavé a psaní mě hrozně bavilo, protože jsme měli velice zajímavá témata. Určitě vám je přiblížím v některém z příštích dílů.

Filozofie

Naše přednášející byla zapálená filozofka, a tak nějak mě do toho vtáhla. Dřív jsem tento předmět v lásce moc neměla. Najednou mě to zaujalo a jako jedna z mála jsem chodila na přednášky opravdu poctivě.

Žurnalistická tvorba v tisku I

Z toho předmětu jsme měli pouze cvičení. Učili jsme se, jak psát články. Pracovali jsme ve skupinkách, psali jsme vlastní texty nebo předělávali ty hotové. Jednou jsme se dívali na krátký film a z toho jsme pak měli napsat informační text, jindy jsme hledali inspiraci v novinách. Předmět se mi moc líbil, a ta hodnina a půl vždycky strašně rychle utekla.

Sociologie

- předmět, na který jsem se hodně těšila, ale brzy jsem ho začala nenávidět. Náš přednášející mluvil monotónně, místo prezentace měl připravený text ve wordu a k tomu všemu měl pořád trapné sexistické poznámky. Prosím, víckrát ne!

Žánry v médiích

Na přednáškách jsme probírali charakteristiku žánrů v tištěných mediích, televizi, rádiu a nových mediích. Bylo to docela zajímavé. Na zkoušku jsme se museli nejen naučit látku, ale také přečíst několik knih. (samozřejmě na ostatní předměty jsem taky měla nějakou tu četbu, ale v tomto případě šlo o "normální knihy", ne učebnice) Byly to především sbírky fejetonů a reportáže. Některé knihy jsem měla opravdu problém přečíst, některé jsem nestihla, a některé jsem si dokonce oblíbila.

Kromě těchto předmětů jsem pak měla volitelný tělocvik a jazyky.
Všichni jsme měli povinně angličtinu a druhý jazyk jsme si mohli zvolit sami. Já jsem původně chtěla němčinu, jelikož jsem se ji už dlouho učila, ale nějak se mi to nehodilo do rozvrhu, proto jsem nakonec šla na španělštinu. Je to moc krásný jazyk a baví mě se ho učit.

Ráda bych na blogu zavedla něco jako kurz španělštiny. Mohli byste se učit společně se mnou. Měli byste zájem? Prosím, vyjádřete se v komentářích. Kdyby někdo chtěl kurz nějakého jiného jazyka, napište. Můžu vám nabídnou angličtinu, němčinu (tolik kolik umím) nebo polštinu.

Anie
Související články :

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Vytvořit rubriku : Kurz španělštiny ?

Ano
Ne

Komentáře

1 Victoria Victoria | Web | 10. srpna 2015 v 23:28 | Reagovat

Předměty vypadají opravdu zajímavě. Myslím, že by mě to bavilo :-). Kromě Informační technologie, to bych asi umřela :-D.
Kurz španělštiny klidně udělej, i když já jsem ji měla na gymplu 4 roky, takže nic moc nového se asi nenaučím :-D. Ale ráda si to zopakuju (asi mi to prospěje :-D). Ráda bych si ji dala i na nové škole, je to úžasný jazyk! :-)

2 Anie Anie | Web | 11. srpna 2015 v 9:13 | Reagovat

[1]: Já jsem se taky bála informační technologie, ale nakonec to bylo docela v pohodě :)

3 Amelie Amelie | Web | 11. srpna 2015 v 10:27 | Reagovat

Etika, filozofie, studium komunikace - to by se mi líbilo.

4 Anie Anie | Web | 11. srpna 2015 v 11:08 | Reagovat

[3]: Bylo to zajímavé :) Kdyby byl zájem, můžu zveřejnit něco z toho, co jsme na těch předmětech probírali. Určitě sem dám něco z té etiky, ale kdybys chtěla i pár věcí z filozofie a studia komunikace, stačí napsat :)

5 Lillen Lillen | 14. srpna 2015 v 10:56 | Reagovat

Páni, musí to být hodně zajímavé studium :D
Já už se teď děsím toho, co čeká mě...
A řekla bys, že se studium v Polsku/ životní styl studentů v Polsku nějak liší od Čech? Tohle by mě třeba dost zajímalo... i když vím, že v Česku nestuduješ, jen... kdybys náhodou o něčem věděla... a klidně přidávej víc svých osobních názorů a zkušeností, to mě zajímá, a vždycky si takové věci pamatuju nejlíp ;)
Krásné léto měj, a ať na tebe trošku, trošku zaprší :) (Přeji sobě totéž :D :D)
Měj se hezky, Lil.

6 Lillen Lillen | 14. srpna 2015 v 10:58 | Reagovat

PS: S těmi přednáškami to chápu, nám naštěstí řekli hned, že jsou nepovinné, tak uvidíme. Když to bude stát za to, chodit tam budu, když ne, tak ne... :D

7 Lillen Lillen | 14. srpna 2015 v 10:59 | Reagovat

Španělštině říkám ano!! Sama doufám, že se mi naskytne šance se ji někdy naučit, já to mám blbý v tom, že za kurz bych si musela platit, ale kdyby se mi někdy naskytla šance, asi bych si ho i zaplatila, takže ANO, ANO ANO!!! :D

8 Anie Anie | Web | 14. srpna 2015 v 15:43 | Reagovat

[5]: Super, určitě pro tebe připravím článek na toto téma :) A tu španělštinu asi udělám, protože v anketě zatím Ano jasně vede :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama