Jo Nesbo - Červenka

7. srpna 2015 v 13:11 | Anie |  Recenze knih

Zrcadlo, rudá rtěnka a vzkaz: Bůh je mým soudcem. Představují vám román, který byl zvolen nejlepší severskou detektivkou a získal cenu Glass Key.
Harry Hole udělal chybu a musí za ni zaplatit. Překvapivě je však povýšen a zavalen hromadou papírování. Jednoduše řečeno, kdo sedí v kanceláři, nic nezkazí. Má za úkol sledovat aktivitu neonacistů, což na první pohled vypadá jako velice nudná a nezáživná práce. Všechno se změní, když na scénu vstoupí Märklin - neznámá nebezpečná zbraň. Někdo se chce pomstít. Otázkou však zůstává komu a proč ?

Harry tuší, že se děje něco zlého, a proto se nenechá odradit a pátrá i když se to některým nelíbí. Nakonec se dostane dál, než by sám na začátku očekával. Ocitne se v roce 1943 pod Leningradem, kde byl zastřelen hrdina jménem Daniel Gudeson. Jeho tělo vložili do masového hrobu a spálili. Dnes je rok 2000 a vypadá to, že Daniel žije a přišel se pomstít. Jak je to možné?

Děj knihy se proplétá mezi válkou a současnosti. Dozvídáme se o životech vojáku, hlavně o těch, kteří přežili. Jeden z nich se stal alkoholikem, ale znal pravdu a musel zemřít. Další píše knihu o svém životě a o tom, jak vyvraždil celou svoji rodinu. A jsou tu i takoví, kteří záhadně zmizeli.

Jo Nesbo vás do poslední chvíle drží v napětí. Cítíte se, jako byste se pohybovali na hranici mezi světem živých a mrtvých. Jakoby všechno to zlo páchal duch. Jenže ten duch je z masa a kostí. Nemusí se bát, protože zemře. Stejně jako ten nevinný strom, do kterého zabodl injekční stříkačku.
Protože nemoc si ho vybrala. On si teď vybral své oběti. Nikdy nestane před soudem. Jeho soudcem je přeci samotný Bůh.

Harry Hole všechno pochopí na poslední chvíli. Podaří se mu zastavit toho nebezpečného člověka dřív, než se stane něco opravdu zlého ? Jakou roli v tom bude hrát malý pták ?
Pokud chcete znát odpovědi na tyto otázky, musíte si přečíst knihu.
Můžu vám slíbit, že děj je opravdu napínavý a rozhodně se nebudete nudit. Je to nejen příběh o válce a pomstě, ale obrovskou roli v něm hraje také láska. I romantické duše si najdou pár stránek pro sebe. Všechno krásné však někdy končí a velmi často smrti.

Někdy je to smrt nevinného člověka, kterého náhoda přivede k důležitým informacím. Většinou je zavražděn ještě dřív, než stačí někomu něco říct. Někdy je to proto, že mu nezvedáte telefon, protože zrovna máte rande. O tom by vám Harry Hole mohl vyprávět hodně dlouho. Ztratil kamarádku, našel syna. To je život. Nikdy nevíte, co vás čeká.

Po Netopýru a Švábech se mi tato kniha četla velmi dobře. Myslím, že je o hodně lepší než předchozí díly. Vezměte detektivku, přidejte špetku záhady, trochu dějepisu, lžičku lásky a vznikne něco dokonalého. Kniha se čte opravdu jedním dechem!

Pokud jste četli mé předchozí recenze na Netopýra a Šváby a pořád váháte, kterou z nich si přečíst, dám vám radu. Berte všechny nebo Červenku, ta je z nich opravdu nejlepší, nejnapínavější, jedním slovem skvělá. Možná na začátku budete mít trochu chaos v tom, kdo je kdo, ale rozhodně se nenechte odradit. Postupem času všechno bude jasnější a až si to na konci dáte všechno dohromady, slibuji, že si řeknete : WOW !


Anie

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amelie Amelie | Web | 7. srpna 2015 v 21:35 | Reagovat

Nevypadá to špatně:-)

2 Van Vendy Van Vendy | Web | 8. srpna 2015 v 12:06 | Reagovat

To vypadá hodně zajímavě! :-)

3 Van Vendy Van Vendy | Web | 8. srpna 2015 v 12:07 | Reagovat

P.S. chci pochválit i recenzi samou, poutavě napsané, a také vidět, že dílo opravdu nadchlo. :-)

4 Anie Anie | Web | 10. srpna 2015 v 15:53 | Reagovat

[1]: To jsem ráda :) Určitě stojí za přečtení

[3]: Jsem ráda, že se ti líbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama