Nicholas Sparks - Nejdelší jízda

16. srpna 2015 v 21:24 | Anie |  Recenze knih

Jeden starý muž a nešťastná nehoda, dva mladí lidé a šťastná náhoda aneb osud je nevyzpytatelný.
POZOR ! Může obsahovat spoilery

Vítejte u krásného příběhu o dvou láskách. Ira Levinson svou ženu z celého srdce miloval. Dnes je mu devadesát jedna let a naposledy se jede podívat na místo, kde strávil s milovanou Ruth líbánky. Ocitne se ve vánici, nezvládne řízení, vůz prorazí svodidla a sjede ze silnice. Ira je zraněný, má žízeň, nemůže se hýbat. Muže jen doufat, že ho v tom počasí někdo najde. Hustě sněží. Při životě ho udržují vzpomínky na milovanou ženu.

Sophia je mladá studentka dějin umění. Jede se poprvé v životě podívat na býčí rodeo. Chce přijít na jiné myšlenky po rozchodu se svým přítelem. Na rodeu se setkává s Lukem, úspěšným kovbojem, vítězem závodů. Postupem času se do sebe zamilují. Luk musí od rána do večera pomáhat mámě na ranči a trénovat na další závody. Musí totiž vyhrát, aby získal dost peněz. Jinak budou muset ranč prodat. Jeho matce, se to ale nelíbí. Nechce, aby Luk jezdil. Sophia nechápe, proč. Neví totiž o Lukovi všechno...

Sparkse mám moc ráda, ale příliš často romantické knihy nečtu. Když jsem tuto knížku dostala, nevěděla jsem, co si o ní myslet. Z jedné strany jsem si ji chtěla přečíst, ale z druhé měla jsem mnoho jiných knih, a ta mě zase tak moc nelákala. Nakonec jsem se do čtení přeci jen pustila. Bylo to správná volba! Kniha se četla velmi dobře, příběh se mi moc líbil. Troufám si říct, že je to jedna z nejlepších Sparksových knih.

Líbilo se mi, že vypráví dva příběhy najednou, které se na konci nečekaně protnou. Celou dobu jsem byla nedočkavá, jak to všechno dopadne. Kniha mě opravdu nezklamala. Ba naopak, velice mě dojala.
Vidíme zde kontrast lásky starého Iry, která trvá celý život i po smrti Ruth a nové, právě se rodící se lásky Luka a Sophie, plné překážek a nejistoty zítřka. Nejvíc se mi líbil konec knihy. Já, jakožto člověk, který nemá rád "slaďáky" jsem měla trochu strach, co mě čeká. Sparks mě hrozně mile překvapil. Konec byl naprosto krásný, a strašně dojemný. Četla jsem tu knihu před pár měsíci, ale mám pocit, jako by to bylo včera. Pořád si to živě pamatuji.

Možná, že někomu ta kniha přijde jako pohádka s naprosto naivním koncem, ale mě se líbil. Možná právě proto, že byl dokonalý, a já tak nějak pořád věřím, že to tak může být i v reálném životě. Stačí, aby se lidé začali o sebe víc zajímat, a milovali se opravdovou, nesobeckou láskou.
Ira byl pro mě člověkem, kterého si moc vážím. Přesto, že se svou ženou byl celý život, ani na chvilku nepochyboval o tom, že ji stále miluje. Myslím, že takový muž je snem každé z nás. Velmi si vážím jeho rozhodnutí, komu předá svůj majetek. Neprozradím vám nic víc. Pokud chcete vědět, jak jsem to myslela, sáhněte po knížce.

Pokud si chcete přečíst nějakou romantickou knihu a stále váháte, neváhejte. Sparks píše krásně, i když někdy možná trochu naivně. Ale co když ne ? Co když kolem nás pořád existují lidé, kteří jsou jako vystřižení z jeho knih ? Když jsem psala recenzi na film Zápisník jedné lásky, popisovala jsem, že jsem Noaha a Ellie potkala v reálném životě. Možná na tom opravdu něco bude.

Za sebe můžu říct, že Sparksovi se opět povedlo vytvořit mistrovské dílo o lidských citech. Každý z nás si v něm může najít něco svého. Někomu se bude líbit síla lásky Iry a Ruth, někdo jiný si najde své v příběhu Sophii a Luka. Někdo si možná zamiluje býčí rodeo, nebo život na farmě.

Nakonec bych jen řekla, že tento příběh je spíš pro studentky a mladé ženy. Těm starším se možná tolik líbit nebude. Pro ukázku přidám pár mých oblíbených citátu, které jsem si z knihy vypsala :

" Podle mě je smysl v tom, že si lidi jen vzácně uvědomují, že nikdy nic není přesně tak, jak si myslí, že to bude." (Sophia)

" Jedná věc je dát najevo, že někoho milujete, ale něco jiného je přijmout, že ta láska vyžaduje, abyste obětovali své sny."

" Před posledním semestrem se už neptala, jaký smysl škola měla. Uvědomila si, že vzlety a pády, sny a zápasy, to všechno bylo součástí cesty- cesty, která vedla k ranči poblíž města King, kde se zamilovala do jednoho kovboje jménem Luk."


" Nakonec, pokud existuje nebe, zase se shledáme, protože bez tebe nebe existovat nemůže" ( Ira)


Film jsem zatím neviděla. Dneska jsem se koukla na trailer, a musím říct, že mě hrozně zklamal. Nedám ho sem, protože by vám prozradil hodně z děje a zkazil dojem z knihy.

Anie

Související články :
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 7. září 2015 v 6:29 | Reagovat

pěkná recenze :-) Sparkse miluju a tuto knihu mám doma, snad ji ještě letos stihnu :-)

2 Anie Anie | Web | 7. září 2015 v 17:52 | Reagovat

Děkuji :) Budu držet palce ať to stihneš, opravdu to stojí za to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama