Thomas Mann – Smrt v Benátkách (referát do školy)

1. září 2015 v 12:26 | Anie |  Recenze knih
Dneska jsem náhodou narazila na starý referát do školy. Myslím, že je škoda, aby jen tak ležel, když se může někomu hodit. Rozhodla jsem se, že pro maturanty sem hodím také rozbory všech knih, které jsem měla k maturitě. Chcete ?

Thomas Mann - Smrt v Benátkách
Der Tod in Venedig je krátká novela německého spisovatele Thomase Manna. Do češtiny se překládá jako Smrt v Benátkách. Tato kniha byla poprvé vydána v roce 1912. Přečetla jsem překlad Pavla Eisnera , který byl vydán v roce 1970 nakladatelstvím Odeon.Než přejdeme k ději knihy, měli bychom se trochu seznámit s jejím autorem.
Thomas Mann ( 1875-1955) byl významný německý prozaik, představitel realismu a v roce 1929 se stal také nositelem Nobelovy ceny. Ve své tvorbě kladl důraz na to, aby každá jeho postava v knize měla reálný podklad v jeho životě. Je autorem mnoha známých povídek, novel, románů. Napsal také jednu divadelní hru.
Kniha Smrt v Benátkách je filozofickým dílem, ve kterém se autor zamýšlí nad uměním a podstatou tvoření. Kniha se dočkala několika filmových ztvárnění, dokonce měla v roce 1973 na festivalu V Aldeburghu operní premiéru.

Hlavním hrdinou je Gustav von Aschenbach - starý, osamělý spisovatel, který bez ustání pracuje, jelikož se cítí povinen maximálně využít svůj talent.
Děj začíná v Německu a končí v Benátkách, kam hlavní hrdina nakonec odcestuje na prázdniny.
A právě v tomto městě se setkává s polskou rodinou, ve které ho nejvíc zaujme chlapec jménem Tadzio, který se pro Aschenbacha stává ideálem krásy. Všude jej pronásleduje pohledem a později zjišťuje, že bez chlapce už nedokáže žít. Tadzio jeho pohledy opětuje, avšak pouze z dětské zvědavosti. Aschenbach je chlapcem okouzlen, cítí, že je mezi nimi pouto. Avšak není schopen Tadzia oslovit. Chlapec se pro něho však stává inspirací k napsání nového díla.
Mezitím v Benátkách vypukne epidemie cholery. Zpočátku ji úřady zatajují, aby nepřišly o turisty. Aschenbach se o nemoci dozví velmi brzy, avšak zjišťuje, že není schopen odjet a opustit Tadzia. Nakonec však Poláci odjíždí. Starý spisovatel ještě toho dne umírá na pláží, když naposledy pozoruje Tadzia, jak si hraje s ostatními chlapci.

Hlavním motivem knihy je rozpor mezi skutečným a snovým životem hrdiny. Na první pohled se může zdát, že Aschenbach má všechno, co potřebuje ke spokojenému životu - práci, slávu, uznání, peníze…
Spokojený je však pouze ve svých knihách nikoli ve svém opravdovém životě. Cítí se osamocen. Kromě práce nemá nic, na čem by mu záleželo a proto se takto připoutá k polskému chlapci, který se pro něj stává ideálem krásy, Narcisem či Erosem.
Spisovatel podlehne neznámému citu, což je jednou z příčin jeho smrti.

A zde je krátký úryvek z knihy, který zachycuje Aschenbachovy pocity ve chvíli, kdy se na něho Tadzio usměje : Ten, kdo tento úsměv přijal, odkvapil s ním jako s nějakým osudným darem. Byl tak hluboce otřesen, že musel prchnout ze světla terasy a zahrady před hotelem a spěšnými kroky zamířit do zadního parku, do tmy. Z úst mu unikla podivně rozhořčená a něžná výstraha: "Takhle se nesmíš usmívat! Slyšíš, takhle se na nikoho nesmíme usmívat!" Klesl na lavičku a všecek bez sebe vdechoval vůni nočních rostlin. Opřel se o opěradlo lavičky, svěsil paže, a přemožen a obléván hrůzou, zašeptal tradiční formuli touhy - formuli v tomto případě nemožnou, absurdní, zavrženíhodnou, směšnou, a přesto i v tomto případě ještě posvátnou, úctyhodnou: "Miluji tě!".

Nebudu zapírat, že se mi tato kniha příliš nelíbila. Nečetla se nejhůř, avšak samotný děj mě nezaujal. Měla jsem pocit, že čtu pořád to samé dokolečka. V některých momentech, kdy se autor začal rozepisovat o Tadziowi a přirovnával ho k Narcisovi nebo Erosovi jsem se ztrácela. Musím ale uznat, že docela zajímavým nápadem byl kontrast nemoci a lásky, který se v knize objevil.

Anie
Využijete k maturitě :
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sonča Sonča | E-mail | Web | 1. září 2015 v 18:25 | Reagovat

Na tuhle knížku už se délší dobu chystám.. :) Mannova tvorba mě celkem láká.. :)
A rozbory knížek k maturitě? .. Za maturanty říkám ano! :D

2 Elis Elis | Web | 1. září 2015 v 20:08 | Reagovat

Také mám v seznamu knížek, které bych ráda přečetla .)

3 Anie Anie | Web | 1. září 2015 v 21:02 | Reagovat

[1]:[2]: Uvidíte. Nebyl to zrovna můj šálek kávy, ale každý má přeci jiný názor :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama