Maturita - Ostře sledované vlaky

25. října 2015 v 10:15 | Anie |  Recenze knih
Slibovala jsem vám, že zveřejním několik rozborů knih, které se vám mohou hodit k maturitě. Dneska tu máte prní v z nich. Příště se můžete těšit na Farmu zvířat Orwella.


Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky

LITERÁRNÍ DRUH: epika
LITERÁRNÍ ŽÁNR: novela
TÉMA: Vhození bomby na vojenský transport, život na železniční stanici

DĚJ: Hlavní hrdina dvaadvacetiletý začínající výpravčí Miloš Hrma se vrací znovu do služby po delší době, kdy se léčil na psychiatrii, protože si podřezal žíly kvůli své dívce Máše. Ve službě se opět setkává se svými kolegy, především s výpravčím Hubičkou, který je znám tím, že se mu líbí každá žena. Stanicí projíždějí vojenské transporty. Vojáci z transportu Hrmu zajmou, ale když velitel zjistí, že Miloš Hrma má na rukou jizvu po podřezání žil, propustí ho. Hrma se vrací opět na stanici v době, kdy tam přijíždí rada Zedníček , aby se svými lidmi vyšetřil přestupek výpravčího Hubičky. Výpravčí Hubička předcházející noc potiskl zadnici telegrafistce Zdence Svaté a zničili spolu přednostovo kanape. Lidé z inspekce shledají Hubičku nevinným a odjíždějí. Jednoho dne výpravčí Hubička tajně sdělí Hrmovi, že jejich stanicí projede dnes o půlnoci transport vojenských zbraní, který se budou snažit zničit. Hrma se k nim ochotně hned také přidá. Rozhodne se, že do transportu vhodí bombu. Jeho úmysl se mu podaří uskutečnit. Vhodí bombu z železničního ukazatele do vlaku. V poslední chvíli ho však zpozoruje německý voják, který se ho snaží zastřelit. Hrma ve stejné chvíli vystřelí také. Vzájemně se zasáhnou a oba spadnou do příkopu kde spolu . Výpravčí Miloš Hrma si uvědomuje zbytečnost jejich smrti, myslí nejen na svou rodinu ale i na mrtvého německého vojáka a také na jeho rodinu. Zároveň má dobrý pocit z dobře vykonané práce.

HLAVNÍ POSTAVY:
Miloš Hrma (22): působí jako velmi citlivý, naivní a zranitelný mladík, který své mužské selhání (opakovaně metaforicky nazývané zvadlé lilium) řeší zcela nehrdinsky, pokusem o sebevraždu. Později je během svého působení ve stanici konfrontován s postavou výpravčího Hubičky, jehož úspěchy u žen obdivuje, ale zároveň se tím prohlubuje i jeho trauma. Sebevědomí, sílu a odvahu Milošovi dodá až první sexuální zkušenost se starší ženou. Ztrácí zábrany, je bezstarostný a bez opatrnosti. Paradoxně brzy poté umírá při sabotážní akci.
•výpravčí Hubička - zkušený sukničkář a záletník, Milošův protipól - bezstarostný, jediná starost - užívat si
přednosta stanice - vášnivý chovatel holubů, který touží po povýšení
Viktoria Freie - tajemná, atraktivní a zkušená žena, která připraví Miloše o panictví
Máša - Milošova dívka, která je v partnerském vztahu aktivnější, svědkyně jeho "selhání"

PROSTOR A ČAS: druhá světová válka, nádraží v Kostomlatech

JAZYK :
- ich-forma
- sled jednotlivých událostí je přerušován krátkými retrospekcemi (návraty do minulosti)
-kontrast, tragikomika, erotika, černý humor, nekonečný proud řeči
- autobiografické prvky
- vulgarismy, přirovnání, používá básnické metafory, německé výrazy, nespisovné i spisovné výrazy

HLAVNÍ MYŠLENKA : nesmyslnost války, která zasahuje do každodenního života lidí
Kritizuje maloměšťáctví - Miloš má pocit, že ho každý sleduje zpod záclony - pokrytectví a fašismus

SPOLEČENSKO-HISTORICKÉ POZADÍ:
Období po potlačení pražského jara se neslo v duchu ,,konsolidace" a ,,normalizace" politických a společenských poměrů. Projevy odporu proti okupaci byly tvrdě potlačeny. Ve společnosti se šířily pocity zklamání a rezignace, vedoucí k nové vlně emigrace. Nespokojenost s komunistickým režimem vyjádřila občanská iniciativa Charta 77.
Literaturu postihla těžce normalizace. Literatura se opět rozštěpila na tři větve - na domácí oficiálně publikovanou, domácí samizdatovou a zahraniční (exilová). Ideologický tlak silně omezoval svobodu psaní - mnoho autorů volilo ,,úniková" témata jako příroda, rodinné problémy, erotika.

INSPIRACE: částečně autobiografické

AUTOR:
- představitel oficiální literatury 70. a 80. let, prozaik
- vystudoval práva
- výpravčí, dělník,…mnoho zaměstnání
- zemřel na následky pádu z nemocničního okna
- díla: Pábitelé ( lidé z okraje společnosti), Postřižiny, Obsluhoval jsem anglického krále, Slavnosti sněženek

JINÍ SPISOVATELÉ TÉ DOBY : František Halas (Torzo naděje), Václav Kaplický (Kladivo na čarodějnice), Josef Škvorecký (Zbabělci), Jan Otčenášek (Romeo, Julie a tma)

INSPIRACE DÍLEM : V roce 1966 natočen stejnojmenný československý film - odlišný konec. Film získal Oskara ( Jiří Menzel)

VLASTNÍ NÁZOR: Krátká kniha, dobře se čte, líbil se mi především konec, kde si hlavní hrdina uvědomuje nesmyslnost války.


Maturujete letos ? Máte nějaké otázky ? Já jsem maturovala před dvěma lety. Kdybyste cokoliv chtěli pomoct, neváhejte a pište :) Můžete mi napsat sem, nebo na facebook.

Mohlo by se vám líbit :


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sugr Sugr | E-mail | Web | 26. října 2015 v 18:59 | Reagovat

Viděla jsem film, pěkný, a tvůj článek též! ;-)

2 Anie Anie | Web | 31. října 2015 v 21:55 | Reagovat

[1]: Děkuji :)

3 Van Vendy Van Vendy | Web | 1. listopadu 2015 v 14:40 | Reagovat

Pětihvězdná reference!
Prvotřídní rozklad i výklad jedné knihy, kterou jsem dodnes nečetla (znám jenom film a přestože byl Oskarový - teda mám doje, že získal Oskara - nějak moc mě neuchvátil.
I když, sonda do života obyčejných lidí byla víc než dobrá.
Taky se mi líbí přídavek o ostatních spisovatelích té doby, pár slov o autorovi samém a vlastní názor.
Bezvadný rozbor i recenze zároveň. :-)

4 Anie Anie | Web | 1. listopadu 2015 v 15:05 | Reagovat

[3]: Díky, psala jsem ji před dvěma lety k maturitě, ale jelikož mi pár lidi psalo, že by se jim to to hodilo, řekla jsem si proč ne :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama